Bereket Enerji Baraj.NET Santral Otomasyonu
2004 yılında Bereket Enerji, santral otomasyon projelerindeki yüksek maliyetler ve destek sıkıntıları sebebiyle, Türkom Bilgisayar ve Matek Otomasyon firmalarının ortaklaşa çalışmaları sonucunda geliştirilmiş olan Baraj.NET santral otomasyonunu tercih etmiştir.
Enerji izleme ve Baraj.NET
Proje başlangıcı olarak; 2002 yılında Türkom Bilgisayar yazılım ekibi tarafından hazırlanan ve tüm sektörlere hitabeden PMS Enerji izleme yazılımı, Bereket Enerjinin Denizlide bulunan HES1 ve HES2 hidroelektrik santrallerine kurulmuş ve olumlu sonuçlar alınmıştır.
Tüm elektriksel veriler saatlik kayıtlar halinde veritabanına kaydedilip, enerji üretim/tüketim değerleri sağlıklı bir şekilde raporlanabilmektedir. Ayrıca sisteme tanımlanan alarmlar anlık kayıt altına alınabilmektedir.
Türkom, Denizli’nin önde gelen otomasyon firmalarından Matek Otomasyon ile birlikte çalışmaları sonucunda Baraj.NET Otomasyonunu geliştirmiştir.
Suyun gücü…
Proje kapsamında panolar, enerji analizörleri, plc ve diğer elektronik ekipmanlar, iş ortağımız Matek otomasyonun özverili çalışmaları neticesinde kurulmuştur. Donanım kurulumlarından sonra santral test aşamasına getirilmiştir. Otomasyon sisteminin kararlı çalışması ve ardından Baraj.NET yazılımının kurulması ile santral devreye alınmıştır.
Baraj.NET otomasyon yazılımı sayesinde santralde kurulu olan tüm grupların tek tek enerji kaliteleri (anlık akımlar, gerilimler, aktif güç, reaktif güç, cos.fi, kapasitif enerji, reaktif enerji, aktif enerji, harmonikler vs... ) gözlenebilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Santralin enerji üretimleri saatlik olarak kayıt altına alınmakta ve geçmişe yönelik tarih bazında raporlar alınabilmektedir. Geliştirilmiş alarm sistemi sayesinde operatörler anında uyarılmakta ve arızanın santralin neresinde çıktığı yazılım tarafından operatöre iletilmektedir.
Baraj.NET yazılımı ile Feslek HES santralinde 2004 yılından beri sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmektedir.
Bereket enerji ile yapılan görüşmeler sonucunda Baraj.NET otomasyonunun Gökyar HES ve yeni kurulan Mentaş HES üzerinde çalışması sağlanacaktır. Projenin bir üst safhası olarak Bereket Enerjinin tüm santrallerini merkezden izleyebilecek sistemin kurulması olacaktır.
Hızlı Erişim
  • Tanıtım Filmimiz için Tıklayınız...
  • Sertifika Sınavlarına Kaydınızı Yaptırın!

    Haberler
  • 3Com ve TürKOM teknoloji günleri gerçekleşti.
  • HP İş Ortaklarıyla buluştu!
  • Türkom Bilgisayar, AB 2007 Ana sponsoru
  • Eski Haberler