KTÜ 3COM Altyapı Projesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi mevcut altyapısı artık eski kalmıştı hem omurgaya güçlü bir anahtar hem de kenarlarda gigabit altyapıya geçmek istenmekteydi bu yapılan araştırmalar sonucu 3COM ürünleri uygun maliyet ve yüksek performans nedeni ile tercih edilmiştir.
3COM Altyapı Cihazları
3COM özellikle yerel alan ağları konusunda ethernet’inde mucidi olan köklü ve büyük bir üreticidir. Diğer çoğu firmanın aksine tek işi network olan ve bu konuda yüzlerce patente sahip bir firmadır. Özellikle Ekonomi Üniversitesi Altyapı projesinde kullanılan 8800, 5500G ve 4500 modelleri özellikleri itibari ile rakiplerinden hem çok daha ucuz hem de üstün özelliklere sahiptir.
Tamamen açık sistem üzerine kurulmuş mimarisi ile her marka ile hiç bir uyum sorunu olmadan çalışabilmektedir.
Yedekli, İleriye Dönük ( 10GbE) ve Sağlam Altyapı
Karadeniz Teknik Üniversitesi mevcut altyapısında yedeklilik ve gigabit linkler kullanılmamakta idi. Omurga anahtar olarak 3COM’un en üst modeli olan 8814 modeli kullanılmıştır. Omurga üzerinde kenar bağlantılar için LX ve SX Gigabit Fiber modüllerin yanı sıra Tıp Fakültesi gibi yoğunluğun fazla olduğu noktalarda 10Gigabit.lik modüller kullanılmıştır. 8814 üzerinde 360Gigabit.lik iki adet Switch Fabric yedekli ve yük dengeli olarak çalışmaktadır.
Bina bağlantıları için 3COM’un 10 Gigabit desteği de bulunan 3870 modelleri stacklenerek kullanılmıştır. 3COM stack üzerindeki Distributed Link Aggregation özelliği kullanılarak hem kenarda hemde omurgaya gelen linkler üzerinde donanımsal yedeklilik de sağlanmıştır.
3COM 3870 modelleri tamamen gigabit portlara sahip olup merkez bağlantılar için 10 Gigabit bağlantı desteğini de sağlayabilmektedir.
Neden Türkom?
Karadeniz Teknik Üniversitesi projesinde Türkom 3COM ürünleri üzerindeki deneyim, Network bilgi ve tecrübesi nedeni ile sadece işin asıl sahibi olan kardeş kuruluş Trabzon Analiz Bilgisayara teknik destek vermek amacı ile bulunmuştur.
Hızlı Erişim
  • Tanıtım Filmimiz için Tıklayınız...
  • Sertifika Sınavlarına Kaydınızı Yaptırın!

    Haberler
  • 3Com ve TürKOM teknoloji günleri gerçekleşti.
  • HP İş Ortaklarıyla buluştu!
  • Türkom Bilgisayar, AB 2007 Ana sponsoru
  • Eski Haberler