İzmir Ekonomi Üniversitesi, 3COM Altyapı Projesi
Ekonomi Üniversitesi kullanıcı sayısının artması ve mevcut altyapının artık yeterli olmaması nedeni ile proje öncesi toplantılar ve çalışmalar ile Türkom’un Bilgi birikimi ve tecrübesine güvenerek 3COM ve Türkom’u yeni altyapı kurulumu için tercih etmiştir.
3COM Altyapı Cihazları
3COM özellikle yerel alan ağları konusunda ethernet’inde mucidi olan köklü ve büyük bir üreticidir. Diğer çoğu firmanın aksine tek işi network olan ve bu konuda yüzlerce patente sahip bir firmadır. Özellikle Ekonomi Üniversitesi Altyapı projesinde kullanılan 8800, 5500G ve 4500 modelleri özellikleri itibari ile rakiplerinden hem çok daha ucuz hem de üstün özelliklere sahiptir.
Tamamen açık sistem üzerine kurulmuş mimarisi ile her marka ile hiç bir uyum sorunu olmadan çalışabilmetedir.
Güvenli, Yedekli ve Sağlam Altyapı(3COM):
İzmir Ekonomi üniversitesinde iki adet omurga anahtar(8810), 10 adet aradağıtım anahtarı (5500G), 40 adet kenar anahtar(4500) kullanılmıştır. Bunun yanında mevcut Enterasys, Allied Telesyn marka anahtarlarda sisteme entegre edilmiştir. Kenar anahtarlarda 802.1X (RADA) ile MAC – BASED olarak kullanıcılar Linux üzerinde OpenLDAP, FreeRadius kullanılarak yetkilendirilmiş ve VLAN’ları dinamik olarak atanmıştır. Aradağıtım anahtarları ile omurga anahtarlar arasında her bir omurga için 2 şer Gigabit.lik fiber bağlantılar kullanılmıştır. Her bir aradağıtımdan omurgalara giden 2 şer Gigabitlik bağlantı MSTP kullanılarak 4 Gigabit’in tamamı kullanılabilmektedir. Omurga üzerinde VLAN’lar arası geçişlerde Erişim Kontrol Listeleri kullanılarak içeride kullanılan 2 adet linux firewall boşa çıkarılmıştır. Omurgada MSTP ve VRRP ile her iki omurgada aktif olarak yük paylaşımlı ve yedekli olarak kullanılmıştır.
Neden Türkom?
Proje öncesi yapılan çalışmalar ve toplantılar sonucu bu konudaki birikim ve iş tecrübesi göz önüne alınarak Türkom firması ve Türkom Firmasının Gold Partner’ı olduğu 3COM ürünleri tercih edilmiştir.
Hızlı Erişim
  • Tanıtım Filmimiz için Tıklayınız...
  • Sertifika Sınavlarına Kaydınızı Yaptırın!

    Haberler
  • 3Com ve TürKOM teknoloji günleri gerçekleşti.
  • HP İş Ortaklarıyla buluştu!
  • Türkom Bilgisayar, AB 2007 Ana sponsoru
  • Eski Haberler