Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Alcatel SDH ve 3COM Router Projesi
Adnan Menderes Üniversitesi Ulakbim Hızını 34 Mbps’e çıkaracağı ve bazı uç noktalarındaki yoğun kullanıcı sayıları nedeni ile hem mevcut internet router’ı Cisco 7206’yı değiştirmek hemde yoğun kullanımlı uç noktaları için SDH çözümüne ihtiyaç duymuştur.
3COM Router ve Alcatel SDH Çözümü
3COM ethernet’inde mucidi olan köklü ve büyük bir üreticidir. Diğer çoğu firmanın aksine tek işi network olan ve bu konuda yüzlerce patente sahip bir firmadır.
Alcatel ise özellikle Telekom Altyapıları söz konusu olduğunda dünyanın en önde gelen firmalarından birisidir.
Bu projede İnternet Router olarak kullanılan 3COM 60x0 sersi routerlar hem çok performanslı hemde ileriye dönük genişletilebilir özellikte ürünlerdir.
Tamamen açık sistem üzerine kurulmuş mimarisi ile her marka ile hiç bir uyum sorunu olmadan çalışabilmetedir.
Güvenli, Sağlam İnternet ve Uç Nokta Bağlantıları (3COM & ALCATEL)
Adnan Menderes Üniversitesinde merkez omurga ve aynı zamanda internet router olarak 3COM 6080 ERPU(Enhanced Routing Processing Unit) modeli kullanılmıştır. Merkez ve yoğunluğun fazla olduğu noktaların iletişim altyapısı için ise Alcatel SMC 1650 SDH kullanılmıştır. 3COM 6080 router üzerinde merkezde OC – 3 (155MB) bağlantı arayüzü, kenarlarda ise 3COM 6040 router üzerinde ATM E3 ( 34MB) arayüzleri kullanılmıştır. Hem internet bağlantısı hem de uç nokta bağlantıları 155MB.lik OC – 3 interface üzerinde sonlandırılmıştır.
3COM 6080 ERPU’ lu modeli mevcut Cisco Router için alınması planlanan OC – 3 kartı fiyatına gelmiştir. Bununla birlikte Cisco 7206’nın performans ve genişletilebilirlik olarak hemen hemen iki katı bir güce sahiptir.
Diğer tüm 3COM ürünlerinde olduğu gibi tamamen açık standartlar üzerine kurulmuş bir mimariye sahip olduğu için her marka ve model ürün ile uyum içinde çalışabilmektedir.
Neden Türkom?
Adnan Menderes Üniversitesi mevcut yerel ağ altyapısıda yine 3COM ürünleri kullanılarak Türkom tarafından yapılmıştır. Ayrıca HP Server çözümleri, güvenlik çözümleri de yapılmıştır. Birlikte çalışmış ve başarılı projeler üretmiş olmanın verdiği güven ile Türkom tek tercih olmuştur.
Hızlı Erişim
  • Tanıtım Filmimiz için Tıklayınız...
  • Sertifika Sınavlarına Kaydınızı Yaptırın!

    Haberler
  • 3Com ve TürKOM teknoloji günleri gerçekleşti.
  • HP İş Ortaklarıyla buluştu!
  • Türkom Bilgisayar, AB 2007 Ana sponsoru
  • Eski Haberler